Przegląd samochodu na wiosnę

27.04.2021

Na co zwrócić uwagę przy przeglądzie samochodu po zimie?

Od czystości i sprawności pojazdu zależy nie tylko dobre samopoczucie podróżujących, ale w pierwszej kolejności poziom bezpieczeństwa eksploatowanego pojazdu. Zwracamy uwagę na to, co najważniejsze przy „motoryzacyjnych wiosennych porządkach”. Poza gruntowym czyszczeniem widocznych powierzchni i elementów, konieczne jest gruntowne czyszczenie i konserwacja podwozia, czyszczenie wnętrza i dokładne sprawdzenie podzespołów mechanicznych.

Czyszczenie nadwozia i podwozia

Większość użytkowników pojazdów zwraca uwagę głównie na to, co „na zewnątrz”. Samochód po zimie należy poddać jednak gruntownemu myciu. Dotyczy to zarówno podwozia, jak i nadwozia. W obu przypadkach pozbywamy się błota pośniegowego, soli, piasku oraz innych nieczystości, m.in. drobin asfaltowych, które „wdzierają się” w lakier pojazdu w trakcie podróży pojazdem po drogach o niższym stanie jakościowym, szczególnie narażonych na dodatkowe zniszczenia nawierzchni w okresie zimowym. Najważniejsze jednak jest, aby podczas powyższych czynności zabezpieczyć dokładnie wrażliwe elementy elektroniki pojazdu. Jeden nieopatrzny ruch dyszą myjki ciśnieniowej może spowodować znaczne uszkodzenia i, wynikające z nich, zapalenie się nawet kilku kontrolek na desce rozdzielczej – mówią specjaliści z MaXserwis.

Kolejną czynnością związaną z myciem pojazdu jest dodatkowe zabezpieczenie nadwozia w postaci woskowania. Szeroką gamę usług dodatkowych oferują firmy specjalizujące się w tzw. autodetailingu. Istotną czynnością wpływającą na bezpieczeństwo podróży jest sprawdzenie stanu piór wycieraczek i – jeśli zachodzi konieczność – ich wymiana. Pióra wycieraczek należy wymienić w przypadku widocznych gołym okiem, wyraźnych ubytków gumy, a także w przypadku, gdy wycieraczki wyraźnie nie spełniają swojej roli – nie zbierają wody z szyby lub pozostawiają smugi na szybach.

Wnętrze samochodu

Dbając o komfort swój i współpasażerów, oprócz standardowego odkurzania wnętrza pojazdu, warto wykonać pranie tapicerki, czyszczenie kokpitu specjalnymi preparatami, mycie szyb od wewnątrz czy przeprowadzenie jonizowania wnętrza pojazdu, które ma na celu pozbycie się brzydkich zapachów z wnętrza oraz usunięcie wilgoci. Usługa szczególnie polecana w przypadku długotrwałej eksploatacji pojazdu w ciężkich warunkach zimowych. Ważnym, aczkolwiek często pomijanym elementem, na który należy zwrócić uwagę po zimie, są uszczelki nadwozia pojazdu (drzwi, maski silnika, klapy bagażnika, ew. szyberdachu, jeśli pojazd posiada ten rodzaj dodatkowego wyposażenia). Warto po wyczyszczeniu zabezpieczyć je dedykowanym preparatem.

Sprawdzenie stanu podzespołów mechanicznych

Oprócz czynności związanych z utrzymaniem wysokiego komfortu eksploatacji pojazdu, warto – po zimie – przyjrzeć się stanowi technicznemu podzespołów mechanicznych. Podstawowe czynności związane z przeglądem mechanicznym należy powierzyć wyspecjalizowanemu warsztatowi, np. z sieci MaXserwis, gdzie wysoka jakość świadczonych usług jest standardem.

Dobry przegląd obejmuje sprawdzenie następujących elementów:

 • zawieszenie – należy zwrócić uwagę na stan i zużycie amortyzatorów, sprężyn, wahaczy, sworzni wahacza, łączników amortyzatora, gumowych elementów łączących, przegubów napędowych, półosi;
 • układ kierowniczy – sprawdzenie poprawności działania maglownicy (przekładni kierowniczej), kontrola zjawiska tzw. bicia na kierownicy, drgań, których przyczyna może być różna (uszkodzona tarcza, uszkodzona piasta, np. po wjechaniu z dużą prędkością w nierówność w drodze, czy źle wyważone koło);
 • zmiana opon z zimowych na letnie – czynność, którą należy wykonać wraz z wyważeniem kół. Przy okazji warto przyjrzeć się dokładnie kondycji tarcz i klocków hamulcowych. Sprawdzić, czy grubość tarcz hamulcowych nie kwalifikuje ich do wymiany. W przypadku widocznych zabrudzeń i korozji, należy zdjąć zacisk hamulcowy, wyjąć klocki, zdjąć tarczę z piasty i poddać poszczególne elementy dokładnemu oczyszczeniu przy pomocy dedykowanych narzędzi;
 • klimatyzacja – po zimie warto sprawdzić stan układu klimatyzacji w pojeździe. Większość użytkowników pojazdów nie używa w zimie klimatyzacji. W przypadku nieprzyjemnych zapachów wydobywających się z kratek nawiewowych przy włączonej klimatyzacji, należy dokonać odgrzybienia układu klimatyzacji. Można to zrobić metodą ultradźwiękową bądź środkami chemicznymi, aplikowanymi bez demontażu układu. Ten ostatni będzie jednak niezbędny w skrajnych wypadkach wieloletnich zaniedbań.

Po zastosowaniu powyższej kuracji w pełni będziemy mogli się cieszyć z jazdy samochodem wiosną.

Aktualności

Promocja MaXserwis On Tour – na tropach Drakuli

Nowa promocja dla warsztatów zrzeszonych w sieci MaXserwis! W trzeciej edycji promocji strzeż się wampirów… […]
Więcej

Konferencje MaXserwis i MaXserwis Premium MOTUL – podsumowanie

2023 rok – świętujemy jubileusz 30 lat Auto Partner, ale na tym nie koniec. W […]
Więcej

Zobacz także:


Gotowy na jesienną słotę?

Tegoroczne wakacje już za nami, za oknami coraz częściej pada deszcz, a dzień staje się […]
Więcej

Na co warto zwrócić uwagę przed długim wyjazdem

Zaczynamy okres urlopowy, zapewne wielu z nas wybierze się w tym roku na wakacje samochodem. […]
Więcej

Wymiana filtrów – jak często?

Podstawową wymianą okresową, którą powinniśmy przeprowadzać w naszych pojazdach, jest wymiana oleju silnikowego oraz filtrów. […]
Więcej

Dostawcy

Dołącz do sieci MaXserwis

Warsztaty samochodowe MaXserwis działają jako indywidualne jednostki prawne i finansowe. Każdy serwis samochodowy, który dołączy do sieci MaXserwis może liczyć na wsparcie wielu specjalistów, cykliczne szkolenia, wsparcie działań marketingowych i wiele innych.

 

Formularz Współpraca z MaXserwisem

Aplikacja mobilna MaXserwis

Aplikacja przeznaczona na urządzenia mobilne pracujące w systemie Android oraz iOS.

Użytkownicy naszej aplikacji mają możliwość prowadzenia elektronicznej książeczki serwisowej swojego pojazdu, zawierającej historię napraw wykonywanych w warsztatach sieci MaXserwis, dostępnej także z poziomu komputera wyposażonego w system operacyjny Windows.

Dalsze najważniejsze funkcje aplikacji to:

 • wyszukiwarka warsztatów współpracująca z lokalizacją w systemie GPS,
 • moduł umawiania wizyty w warsztacie zrzeszonym w sieci MaXserwis,
 • funkcja przypomnień o kończącej się ważności badania technicznego i ubezpieczenia w każdym z dodanych przez użytkownika pojazdów,
 • statystyka wprowadzonych wydatków związanych z eksploatacją pojazdu oraz wydatków paliwowych.

Dlaczego warto korzystać z naszej oferty?

Każdy właściciel pojazdu mechanicznego przyzna, że warsztat samochodowy powinien być dobrze wyposażony. Autoserwis, który będzie mógł działać pod szyldem MaXserwis, musi mieć na stanie nowoczesne wyposażenie warsztatowe i sprzęt diagnostyczny, m.in. licencjonowany tester diagnostyczny. Diagnostyka samochodowanajczęściej nie może obyć się bez odpowiedniego sprzętu. Odpowiednie wyposażenie sprawia, że warsztaty działające pod szyldem MaXserwis są w stanie m.in.:

 • naprawić układ hamulcowy i układ wydechowy,
 • wykonać odgrzybianie klimatyzacji,
 • przeprowadzić nabijanie klimatyzacji,
 • rozwiązać problem Diesel.

Wszystkim właścicielom warsztatów zainteresowanych współpracą z nami gwarantujemy niezbędną pomoc, w tym także dostęp do wiedzy ekspertów i liczne szkolenia. Współpraca z nami po prostu się opłaca – jeżeli jesteś zainteresowany prowadzeniem biznesu z nami, zadzwoń lub napisz.