Na co warto zwrócić uwagę przed długim wyjazdem

09.07.2021

Zaczynamy okres urlopowy, zapewne wielu z nas wybierze się w tym roku na wakacje samochodem. Dużo się mówi o przygotowywaniu samochodu do podróży – żeby sprawdzić przed wyjazdem ciśnienie w oponach, oświetlenie, układ hamulcowy oraz zawieszenie.

Bez wątpienia należy również sprawdzić poziom płynów. Jednak mało się mówi o sprawdzeniu układu chłodzenia, który może przysporzyć wielu problemów podczas podróży. Kto nie spotkał się, stojąc w korku, z widokiem samochodu, który stoi na poboczu z podniesioną maską.

Oczywiście nie zawsze takie sytuacje muszą być spowodowane niesprawnym układem chłodzenia. Układ chłodzenia nie tylko składa się z pompy wody oraz chłodnicy. Należy pamiętać, że w skład tego układu wchodzą również przewody, termostat oraz zbiornik wyrównawczy. Każdy z tych elementów pełni bardzo ważną rolę. Podczas jazdy za chłodzenie jednostki napędowej odpowiedzialny jest również pęd powietrza, który skutecznie zmniejsza temperaturę rozgrzanych elementów. Sprawa się komplikuje, gdy podczas upału natrafimy na korek. Szczególnie gdy temperatura powietrza przekracza 30°C. Bardzo szybko wskazówka, która mówi o temperaturze płynu chłodzącego, może powędrować na czerwone pole, a minimalna nieszczelność może być powodem poważnej awarii. Nieszczelności chłodnicy i przewodów wodnych spowodowane dużym ciśnieniem w układzie to najczęstsze awarie, które potrafią szybko wyeliminować samochód z dalszej jazdy. Przy dużym ciśnieniu uszkodzeniu potrafi ulec zbiornik wyrównawczy. Zazwyczaj zbiorniki zgrzewane są z kilku elementów i to właśnie na miejscu łączenia mogą pojawić się nieszczelności. W kilkuletnich samochodach awarie układu chłodzenia pojawiają się stosunkowo rzadko. Wraz z przejechanymi kilometrami i biegiem czasu układ narażony jest na ewentualne nieszczelności i wycieki. Zdecydowanie warto pamiętać o nim przed wyjazdem wakacyjnym.

Co warto sprawdzić przed wakacyjnym wyjazdem:

  • stan ogumienia,
  • poziom płynów,
  • grubość klocków i tarcz hamulcowych,
  • przejrzeć zawieszenie,
  • sprawdzić układ chłodzenia pod kątem ewentualnych wycieków,
  • sprawność oświetlenia,
  • wyposażenie samochodu, gaśnicę, apteczkę, dodatkowy komplet żarówek.

Aktualności

Promocja MaXserwis On Tour – na tropach Drakuli

Nowa promocja dla warsztatów zrzeszonych w sieci MaXserwis! W trzeciej edycji promocji strzeż się wampirów… […]
Więcej

Konferencje MaXserwis i MaXserwis Premium MOTUL – podsumowanie

2023 rok – świętujemy jubileusz 30 lat Auto Partner, ale na tym nie koniec. W […]
Więcej

Zobacz także:


Gotowy na jesienną słotę?

Tegoroczne wakacje już za nami, za oknami coraz częściej pada deszcz, a dzień staje się […]
Więcej

Wymiana filtrów – jak często?

Podstawową wymianą okresową, którą powinniśmy przeprowadzać w naszych pojazdach, jest wymiana oleju silnikowego oraz filtrów. […]
Więcej

Przegląd samochodu na wiosnę

Na co zwrócić uwagę przy przeglądzie samochodu po zimie? Od czystości i sprawności pojazdu zależy […]
Więcej

Dostawcy

Dołącz do sieci MaXserwis

Warsztaty samochodowe MaXserwis działają jako indywidualne jednostki prawne i finansowe. Każdy serwis samochodowy, który dołączy do sieci MaXserwis może liczyć na wsparcie wielu specjalistów, cykliczne szkolenia, wsparcie działań marketingowych i wiele innych.

 

Formularz Współpraca z MaXserwisem

Aplikacja mobilna MaXserwis

Aplikacja przeznaczona na urządzenia mobilne pracujące w systemie Android oraz iOS.

Użytkownicy naszej aplikacji mają możliwość prowadzenia elektronicznej książeczki serwisowej swojego pojazdu, zawierającej historię napraw wykonywanych w warsztatach sieci MaXserwis, dostępnej także z poziomu komputera wyposażonego w system operacyjny Windows.

Dalsze najważniejsze funkcje aplikacji to:

 • wyszukiwarka warsztatów współpracująca z lokalizacją w systemie GPS,
 • moduł umawiania wizyty w warsztacie zrzeszonym w sieci MaXserwis,
 • funkcja przypomnień o kończącej się ważności badania technicznego i ubezpieczenia w każdym z dodanych przez użytkownika pojazdów,
 • statystyka wprowadzonych wydatków związanych z eksploatacją pojazdu oraz wydatków paliwowych.

Dlaczego warto korzystać z naszej oferty?

Każdy właściciel pojazdu mechanicznego przyzna, że warsztat samochodowy powinien być dobrze wyposażony. Autoserwis, który będzie mógł działać pod szyldem MaXserwis, musi mieć na stanie nowoczesne wyposażenie warsztatowe i sprzęt diagnostyczny, m.in. licencjonowany tester diagnostyczny. Diagnostyka samochodowanajczęściej nie może obyć się bez odpowiedniego sprzętu. Odpowiednie wyposażenie sprawia, że warsztaty działające pod szyldem MaXserwis są w stanie m.in.:

 • naprawić układ hamulcowy i układ wydechowy,
 • wykonać odgrzybianie klimatyzacji,
 • przeprowadzić nabijanie klimatyzacji,
 • rozwiązać problem Diesel.

Wszystkim właścicielom warsztatów zainteresowanych współpracą z nami gwarantujemy niezbędną pomoc, w tym także dostęp do wiedzy ekspertów i liczne szkolenia. Współpraca z nami po prostu się opłaca – jeżeli jesteś zainteresowany prowadzeniem biznesu z nami, zadzwoń lub napisz.